Atverk, pažink, suprask!

Kiekvienais metais vis daugiau žmonių suserga „šiuolaikinėmis“ arba „vakarų pasaulio“ ligomis: vėžiu, diabetu, vilklige ar padidėjusiu cholesterolio kiekiu. Išsėtinė sklerozė (IS) priskiriama prie naujųjų ligų. Tai jaunų žmonių liga, galinti užklupti veiklius ir aktyvius žmones visiškai netikėtai. Dažniausiai suserga žmonės nuo 20 iki 40 metų. Nors šiandien išsėtinė sklerozė dar nėra pagydoma, vis dėlto gydant jos progresavimą įmanoma sulėtinti, ir žmogus gali toliau mėgautis pilnaverčiu gyvenimu.

Išsėtinė sklerozė yra klastinga liga: ja sergant sutrinka galvos, nugaros smegenų ir periferinės nervų sistemos ryšys. Visuomenėje pasitaiko atvejų, kai išsėtinė sklerozė yra tapatinama su senatvine skleroze, o dažnai ir patys ligoniai vengia kalbėti apie savo ligą.

Lietuvoje, 2007 metų duomenimis, sergančiųjų išsėtine skleroze buvo 2 621 asmuo. IS paplitimas Lietuvoje siekia 78 atvejus 100 tūkstančių gyventojų, taigi Lietuva priklauso didelio paplitimo zonai [1, 2]. Šios ligos simptomai būdingi daugeliui kitų ligų, todėl dažniausiai žmonės per vėlai sužino, kad ja serga. Nuo to, kada bus kreiptasi į gydytojus, priklauso, ar anksti liga bus diagnozuota, paskirtas individualus gydymas, ligos kontrolė ir rezultatai.

2010 m. sausį buvo inicijuota informacinė kampanija „IS langas“. Pagrindinė kampanijos idėja „Atverk, pažink, suprask!“ kviečia sergančiuosius kitaip pažvelgti į ligą ir susidraugauti su IS, nieko nežinančius apie IS – sužinoti daugiau, o sveikuosius – nelikti abejingiems ir suprasti tuos, kuriuos užklupo ši liga.

 

[1] - Kizlaitiene R, Budrys V, Kaubrys G, Runkauskaite I. Prevallence of multiple sclerosis in Lithuania and the in fluence of immunomodulating treatment on annual hospitalization, World congress of Treatment and research in Multiple sclerosis, WCTRIMS, Montreal, Canada, September 17- 20, Multiple Sclerosis 2008; 14: S29–S293, P147.
[2] - Kizlaitienė R., Budrys V., Kaubrys G., Danilevičiūtė V. Kognityviniai, afektiniai ir psichoziniai sutrikimai sergant išsėtine skleroze. Neurologijos seminarai 2008; 12(38): 189-198.

Dalinkis:

 


TinklaraštisPrisijunk prie
mūsų FacebookSekite mūsų
Twitter naujienasKlauskite
neurologoTerminų žodynas


© Visos teisės saugomos