Naujienos

Islangas.lt pataria: Kaip apie savo ligą pranešti darbdaviui?

Tikriausiai ne vienas ir ne viena iš jūsų išgirdę savo ligos diagnozę pagalvojote ne tik apie save ir artimus žmones, bet ir apie tai, kas jūsų laukia darbe, kaip šią žinią pranešti darbdaviui ir kolegoms. Jūs nerimaujate, kaip ši naujiena bus traktuojama ir kokia bus kolegų reakcija, ar nesugalvos darbdavys jūsų atleisti...


Jeigu artėja pokalbis su viršininku ir nežinote, kaip tai padaryti, www.iveikliga.lt ir www.liis.lt  jums pateikia kelis patarimus, kurie turėtų padėti nusiraminti ir pasiruošti pokalbiui su jūsų organizacijos vadovu. Taip pat nereikėtų pamiršti, kad jūs esate apsaugoti nuo bet kokios rūšies diskriminacijos darbe.


Daug darbdavių nesupranta, kas yra išsėtinė sklerozė. Jie nežino, kad daugelis sergančių žmonių gali ir toliau dirbti, o nemažai jų nepraranda savo sugebėjimų net praėjus keliolikai  metų nuo ligos diagnozavimo. Daugelis darbdavių ir bendradarbių turbūt neįsivaizduoja, jog jūs norite ir galite išlikti darbo rinkoje. Nuo jūsų priklauso, kaip parodysite, kad išsėtinė sklerozė jums nėra kliūtis. Tai reiškia, jog turite padėti savo darbdaviui sužinoti daugiau apie savo ligą, paaiškinti jam, kad galite ir toliau likti darbe ir būti naudingas įmonei ar įstaigai.


Darbdavys gali būti susirūpinęs, ar dėl tavęs nereiks išleisti daugiau įmonės lėšų pritaikant darbo vietą. Šioje situacijoje gera idėja būtų kreiptis į Lietuvos išsėtinės sklerozės sąjungą, kuri mielai jums suteiks informaciją .
Laimei, šiais laikais darbdaviai stengiasi padėti prisitaikyti išsilavinusiems ir patyrusiems darbuotojams, o ne apmokyti naujus. Taip pat darbdaviai kreipia didesnį dėmesį į pagerėjusią atmosferą, kuri atsiranda tarp darbuotojų, kai jais yra rūpinamasi, kai jie jaučia, jog yra ne tik darbo jėga, bet ir žmonės.


Kartais  gal geriau vadovui per daug nesipasakoti, tačiau tai gali būti sunku. Slėpdami savo ligą, prarandate galimybę būti suprastas. Jei darbdavys ir kolegos žinotų apie išsėtinę sklerozę , būtų lengviau.


Gali būti sudėtinga paaiškinti savo situaciją. Kad sumažintumėte netikrumą, kurį gali justi darbdavys ar kolegos dėl būsimos tavo  padėties darbe, pasistenkite, kad jie gautų kuo daugiau informacijos apie ligą ir jos sukeliamas pasekmes. Tačiau svarbu pabrėžti, jog įmonei naudinga turėti tokį darbuotoją kaip jūs .


Jus gina įstatymai


Jeigu bijote, kad išgirdęs apie jūsų ligą darbdavys jus atleis, turėtumėte žinoti, kas jus gina. Norėdami išsiaiškinti, kokia padėtis Lietuvoje, portalas www.iveikliga.lt  kreipėsi į Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto narius. Į portalo www.iveikliga.lt  klausimus apie lėtinėmis ligomis sergančių žmonių teises atsakė Seimo narė Irena Degutienė ir jos patarėja Jurgita Varzgalytė bei Seimo narė Vilija Blinkevičiūtė.


Pirmiausia, bet kokia diskriminacija darbe yra draudžiama: tiek dėl tautybės, tiek dėl negalios, tiek dėl socialinio statuso ir kitų su asmens darbiniais įgūdžiais, profesiniu pasirengimu nesusijusių pagrindų. Asmenų lygiateisiškumo principą įtvirtina Lietuvos Respublikos Konstitucija, o jo taikymą, atsakomybę už jo pažeidimus -  nustato kiti teisės aktai. Nediskriminavimo darbe principą gina Darbo kodeksas, Lygių galimybių įstatymas, Neįgaliųjų socialinės integracijos įstatymas, į Lietuvos teisę taip pat yra perkelta ES Tarybos 2000 m. direktyva, nustatanti vienodo požiūrio užimtumo ir profesinėje srityje bendruosius pagrindus.


Patyrus diskriminaciją darbe, darbuotojas, jei neįmanomas konstruktyvus dialogas su darbdaviu, turėtų kreiptis į Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybą. Tai yra patogiausias ir paprasčiausias būdas. Taip pat žmogus, patyręs diskriminaciją,  turi teisę kreiptis į teisėsaugos institucijas bei teismą. Į teismą visada privalu kreiptis tada, jei žmogus dėl įtariamos diskriminacijos buvo atleistas iš darbo ir jis nori būti sugrąžintas į darbą, arba pageidauja kompensacijos už neteisėtą atleidimą. Šiuo atveju teismas yra ta institucija, kuri gali panaikinti neteisėtą atleidimo pagrindą ir patenkinti nukentėjusio žmogaus reikalavimus.


Ar visuomet geriausia dirbti toliau


Nepaisant to, kad daug žmonių, sergančių išsėtine skleroze, lieka ir toliau dirbti, galbūt ateis diena, kai nuspręsite pasitraukti iš darbo. Svarbiausia, kad ligos ištiktas žmogus gyventų nepriklausomą ir prasmingą gyvenimą. Reikia susirasti kitą veiklą, kurioje realizuotumėte savo gabumus ir patirtį. Pavyzdžiui, savanorišką  darbą.
Svarbu, neskubėti išeiti iš darbo vien dėl sveikatos. Apgalvokite turimas pasirinkimo galimybes ir nuspręskite, ar tikrai norite keisti veiklą.

Informacija parengta pagal portalų www.iveikliga.lt ir www.liis.lt informaciją
 

Dalinkis:

 


TinklaraštisPrisijunk prie
mūsų FacebookSekite mūsų
Twitter naujienasKlauskite
neurologoTerminų žodynas


© Visos teisės saugomos