Naujienos

Islangas.lt pataria: Kaip palengvinti vaikų auginimą sergant išsėtine skleroze

 

Vaikų auklėjimas - nelengva užduotis, o išsėtinė sklerozė tik sukelia papildomų sunkumų. Dažnai tėvams atrodo, kad šiai užduočiai jie nepasiruošę ir yra netinkami.

Daugelis neigiamų fizinių apribojimų aspektų gali tapti teigiami, jei kalbame apie tėvystę. Ribotas vieno iš tėvų mobilumas gali vaikui suteikti didesnį saugumo jausmą, nes vaikai žino, kad jų tėvai visada bus šalia, kai jiems to reikės. Fizinis apribojimas turi įtakos tėvų ir vaikų santykiams. Emocinės paramos ir meilės vaikui reikia labiau, nei ko nors kito. Taigi, išsėtine skleroze sergantis tėvas ar motina gali patenkinti tokius vaiko poreikius.

Iš esmės, daugelis išsėtine skleroze sergančio tėvo ar motinos problemų kyla esant ankstyvajam vaiko amžiui, kai vaikas yra priklausomas nuo tėvų. Tai laiko tarpas, kai gali prireikti specialios įrangos ir alternatyvių vaiko rūpybos metodų.

Probleminės sritys

Sergant išsėtine skleroze, tėvystė reikalauja daugiau iššūkių nei paprastai, nes ši liga riboja daug įvairių dalykų: prarandama pusiausvyra, labai apribojamas judėjimas, jaučiamas silpnumas galūnėse, žmonės prastai mato, greitai pavargsta, labai nenuspėjamas ligos progresavimas, trūksta pasitikėjimo savimi.

Energijos taupymas

Kad motina ar tėvas susidorotų su papildomais laiko ir energijos poreikiais, reikia mokėti planuoti ir organizuoti veiklą. Kiekvieną dieną reikia rasti pakankamai laiko poilsiui. Reikia mokėti nusistatyti prioritetus, nes kūdikis pareikalaus daugiau jūsų energijos. Energiją galima sutaupyti įvardijant darbus, kurių tėvams daryti nebūtina. Tokius darbus gali nudirbti savanoriai pagalbininkai. Tėvai neturėtų bijoti priimti pagalbą ar jos prašyti.

Labai svarbu, kad būtų nustatyta nuspėjama ir patikima dienotvarkė. Tokia dienotvarkė turi būti lanksti ir kartu maksimaliai efektyvi. Energiją galima sutaupyti reguliariai ilsintis, supaprastinant darbines procedūras ir naudojant tinkamus daiktus.

Baldai ir daiktai

Nors kūdikiui reikalingus daiktus naudojame trumpai, verta juos pasirinkti tokius, kurie atitiktų konkrečius poreikius. Baldai ir daiktai turėtų būti saugūs, tvirti, ilgaamžiai ir skatinantys ankstyvą vaiko nepriklausomybę. Su tinkamais daiktais daugelis darbų, susijusių su vaiko priežiūra, gali būti atlikti saugiai.

Lovelė

Perkant vaiko lovelę, reikėtų atsižvelgti į šiuos patarimus. Lovelė su ratukais leis lengvai ją perstumti. Tokią lovelę paprasta pastatyti prie tėvų lovos, kai kūdikiui reikia dėmesio. Iškelti kūdikį iš lovelės bus lengviau, jei čiužinys bus pakeltas į darbinį aukštį, o šoninės grotelės bus nuleistos iki čiužinio.

Tėvams, kurie sėdi neįgaliųjų vežimėlyje, reikia pakankamai erdvės, kad po lovele tilptų vežimėlio pakojos. Lovelės aukštį galima sumažinti nupjaunant jos kojas iki reikalingo dydžio, o pakelti pakišant nupjautus lovos galus arba pritaisant ratukus. Kai kuriems tėvams geriau pasiekti lovelę, jei jos šonai yra lankstūs arba iš kurio nors galo ar vidurio atsidaro. Lovelės šonus uždarantis mechanizmas skirtingų lovelių yra skirtingas. Kai kuriose lovelėse toks mechanizmas valdomas koja, ir, sėdint neįgaliųjų vežimėlyje, jį nesunku pasiekti ranka. Prieš pirkdami lovelę, tėvai turėtų ją išbandyti ir pritaikyti savo poreikiams. Kaip lovelę, 4-6 mėnesius taip pat galima naudoti vaikišką vežimėlį. Jo dydis ir nesudėtingas gabenimas yra gera alternatyva lovelei.


Patalynė

Lengvą poroloninį čiužinį lengviau pakelti nei spyruoklinį. Plastikinis čiužinio užtiesalas palengvins jo valymą. Įsitikinkite, kad plastikinis užtiesalas tinkamas kūdikiui, t. y. neleidžia prakaituoti ir nedusina. Pritaikytos paklodės palengvins darbą, nes jas bus galima viena ranka  nutraukti nuo čiužinio kampų. Lengva prižiūrėti miegmaišius, nes jie užsegami užtrauktuku ir tinka tiek vasarą, tiek žiemą.

Apsauginės pagalvėlės iš porolono palei lovelės šonus apsaugos kūdikio galvą, kai jį iškeliate iš lovelės arba guldote į ją. Pagalvės užvalkalas po kūdikio galva sugers seiles. Jį galima naudoti kelias dienas.

Miegojimo rutina

Kūdikį reikėtų skatinti miegoti visą naktį. Kūdikio miego ciklą kartais galima pareguliuoti pagal tėvų poreikius pasitelkiant atkaklumą ir rūpestį. Jei kūdikis naktį prabunda, prieš sugrąžindami jį į lovelę įsitikinkite, kad jis yra sotus, sausas ir kad jam patogu.

Jei kūdikis turi bėdų su miegu, vietos gydytojas arba Žindyvių asociacija suteiks informacijos ir pamokys, kaip elgtis su kūdikiu. Atsiminkite, kad žaidimų laikas yra dieną, o tėvų poreikis išsimiegoti yra svarbiausias. Jei tėvai yra pavargę arba patiria stresą, kūdikis taip pat gali tapti nervingas.

Žaidimų vietos

Tinka tradiciniai mediniai ar plastikiniai maniežai. Kai kurie jų yra su įtaisytu dugnu, kad vaikai jų nestumdytų po kambarį. Prie dugno pritvirtinti ratukai leidžia maniežą perstumti. Įsitikinkite, kad maniežas turi atidaromus vartelius ar šoną, kad būtų lengviau prie jo prieiti. Tada nereikės vaiko iš jo iškelti.

Alternatyva maniežui, kurią tėvai laiko tinkama, gali būti tam tikra „saugi“ vieta namie, kur vaikas gali žaisti. Aukštus atlošus turinčiomis kėdėmis galima atitverti kambario kampą, kol tėvai dirba netoliese. Vaiką kurį laiką džiugins mažas čiužinys su žaislais ant grindų.

Jei tėvams ilgiau reikia dirbti kitoje namo dalyje, domofono sistema įspės, kai kūdikis prabus.

Elgesio valdymas

Išsėtine skleroze sergantys tėvai gali būti apriboti ne tik judėjimo, bet ir fizinio stiprumo atžvilgiu, todėl jiems sunkiau palaikyti drausmę. Dėl vaiko saugumo ir tėvų ramybės, nuo pat mažens vaikas turėtų išmokti bendradarbiauti ir paklusti. Tėvų įdėtos pastangos siekiant nustatyti aiškias taisykles ir vaiko elgesio ribas bei nuoseklus taisyklių laikymasis vėliau padės sutaupyti energijos. Daug geriau įgyti galią sustabdyti vaiką žodžiu, nei grasinti bausmėmis, kurias dėl riboto judėjimo ar silpnumo sunku įgyvendinti, ir tai labai vargina. Didelis pranašumas, jei tėvai nuo pat mažens bus vaiką įpratinę reaguoti į žodinį apribojimą, o tarpusavio bendradarbiavimas jau yra tapęs gyvenimo būdu.

Vaikams patinka, ir jie reaguoja į kasdieninę veiklą ir familiarumą. Jie taip pat reaguoja į prašymus ir skatinimus. Jie kartoja elgesį, kokio iš jų buvo paprašyta, ir mažiau ignoruoja ar elgiasi taip, kad sulauktų bausmės. Geriausia bausmė yra griežtas žvilgsnis arba griežtas „ne“ paaiškinant, kodėl elgesys buvo nepriimtinas. Jei tam tikras elgesys tęsiasi, vaikui reikėtų duoti „pertrauką“. Ji gali trukti kelias minutes. Tuo metu nereikia kreipti į vaiką jokio dėmesio. Dažnai galima pasiekti gerų rezultatų, jei elgesio valdymo strategijos naudojamos nuolat. Tėvai kartu turėtų susitarti dėl taisyklių ir elgesio reguliavimo.

Dauguma vaikų, iš tiesų, nori padėti, jei jų prašo, o ne liepia. Pavyzdžiui, „Ar galėtum padėti mamytei sulankstyti drabužius? Prašau.“

Tam tikrais vaiko gyvenimo etapais tėvai, sergantys išsėtine skleroze, gali visiškai nepajėgti padėti vaikui fiziškai. Tokiais atvejais vaikui svarbiausia suteikti emocinę paramą ir meilę. Paprasčiausiai galima leisti laiką su vaiku, būti šalia jo. Taip atsiras stiprus emocinis ryšys.

Išsėtine skleroze sergančios mamos ir tėčiai, kurie negali judėti taip greitai ir lengvai, kaip anksčiau, jaudinasi dėl to, kaip sugebės drausminti savo vaikus. Kitaip tariant, jei jie negali pralenkti savo vaikų, kaip jiems išlaikyti kokią nors kontrolę?

Faktas yra toks, kad dauguma vaikų galiausiai vis tiek pralenkia savo tėvus, ar šie sirgtų IS, ar ne. Be to, veiksminga disciplina turėtų būti daugiau, nei tik pakankamai greitas judėjimas, kad būtų galima pagauti vaikus ar pliaukštelėti jiems per užpakalį. Jei nieko daugiau nesiimama, bet kuris gudrus vaikas greitai supras, kad geriausia strategija – būti nepasiekiamam.

Informacija parengta pagal portalo www.dummies.com pateiktą informaciją

Dalinkis:

 


TinklaraštisPrisijunk prie
mūsų FacebookSekite mūsų
Twitter naujienasKlauskite
neurologoTerminų žodynas


© Visos teisės saugomos