Naujienos

ISlangas.lt pataria: Kaip tinkamai pasiruošti vizitui pas gydytoją

Dažniausiai sunegalavus ar pajutus sveikatos sutrikimų, žmonės išsigąsta. Sunerimus dėl sveikatos pokyčių, reikia nebijoti ir nesiblaškyti, o pradėti juos stebėti ir atsakingai užsirašyti.

„Pasijutus blogai nereikia pulti ieškoti ligos diagnozės internete. Dažniausiai pacientai kreipiasi pas gydytoją dar prieš vizitą pasitarę su artimaisiais ar panašiais simptomais besiskundžiančiais žmonėmis. Ligas internete atranda ir sau pritaiko daug žmonių, tačiau tai dažniausiai būna klaidinga išankstinė internetinė nuostata. Derėtų nepamiršti, jog tik gydytojas gali nustatyti ligą bei paskirti gydymą, o gydytis internete siūlomais metodais – nepatartina. Jeigu žmogus jaučiasi blogai, raginčiau neatidėlioti, neieškoti informacijos internete, o pasiruošti vizitui pas gydytoją“, – teigia dr. L. Malcienė.

Klaipėdos universitetinės ligoninės
Išsėtinės sklerozės centro vadovė,
Medicinos mokslų daktarė Lina Malcienė


Patarimai, kaip tinkamai pasiruošti vizitui pas gydytoją:

1.    Veskite užrašus: vienas naudingiausių dalykų, kurį galite padaryti dar prieš apsilankydami pas gydytoją – simptomų užrašymas. Tai gali padėti pastebėti problemas ir nusistatyti  gydymo prioritetus.


2.    Padarykite sąrašą: Jūsų gydytojui svarbu žinoti, pas kokius kitus gydytojus lankotės ir kokius vaistus vartojate, taip pat kokie svarbūs įvykiai anksčiau ar neseniai nutiko Jūsų gyvenime.


3.    Atvykite anksčiau: jei tai pirmas Jūsų vizitas, turėsite užpildyti dokumentus. Todėl geriau nevėluoti ir išvengti nereikalingo streso.


4.    Atvykite ne vienas: šeimos narys ar draugas gali daug padėti vizito metu – priminti svarbius klausimus ar detales per ir po susitikimo su gydytoju.


5.    Papildoma informacija: vieno susitikimo metu sunku viską aptarti, tad paprašykite gydytojo dalomosios medžiagos ar rekomenduojamos literatūros (internetinių puslapių sąrašo), kuriuose galite rasti papildomos informacijos.


6.    Žinokite, kokius pasirinkimus turite: prieš vizitą verta plačiau pasidomėti savo liga, vaistais, gydymo metodais. Galbūt ne viskas Jums tiks, bet tai sužinosite tik paklausę gydytojo. Juk galų gale pirmiausia Jūs pats esate atsakingas už savo sveikatą.


7.    Galite parengti ir svarbiausių klausimų bei atsakymų sąrašus, kad niekas nebūtų pamiršta.


Anot gydytojos L. Malcienės, Lietuvoje žmonės linkę užsirašyti ir surinkti visą reikiamą informaciją apie daug dalykų, tačiau tik retais atvejais taip yra domimasi apie savo ligą. Dažniausiai pacientai neatsimena svarbių faktų apie savo sveikatą dėl to, kad jų neužsirašo, neseka būsenos pokyčių. Todėl prieš apsilankant pas gydytoją yra būtina iš anksto tam pasiruošti.

„Jei įtariate, jog jus kamuoja liga, būtina fiksuoti aplinkybes, užsirašyti simptomus arba viską smulkiai atsiminti. Kadangi atsiminti yra kur kas sudėtingiau nei užsirašyti, raginčiau vesti sveikatos dienyną. Tai pagelbėtų vizito pas gydytoją metu bei užduodant Jums rūpimus klausimus gydytojui“, – patarimais dalinasi centro vadovė.
 

                                          

Klausimai gydytojui:

•    Kokios mano simptomų priežastys?
•    Ar gali būti dar kokios nors šių simptomų priežastys?

•    Kokius tyrimus man reikės atlikti? Ar jiems reikia specialaus pasiruošimo?

•    Ar mano būklė chroniška ar laikina?
•    Ar mano būklė blogės?
•    Kokie galimi gydymo būdai?
•    Kokie šių gydymo būdų galimi šalutiniai poveikiai?
•    Koks gydymas, Jūsų nuomone, man tiktų labiausiai?
•    Aš sergu ir kitomis ligomis. Kaip aš galiu geriausiai jas abi valdyti?
•    Ar turėčiau ko nors vengti, ar yra kažkokie apribojimai šios ligos atveju?


Pasak L. Malcienės, dažniausiai pacientai galvoja, jog kai kurie negalavimai praėjo ir jie yra nereikšmingi, tačiau tai netiesa. Daugiausiai laiko gydytojui užima išsiaiškinti paciento ligos simptomus ir kodėl jis taip jaučiasi. Prieš apsilankant pas gydytoją iš vakaro reikia užsirašyti visus nusiskundimus – tai pagelbėtų ir pacientams ir gydytojui.
 

                                             

Klausimai Jums, kuriuos gali pateikti gydytojas:

•    Kada pastebėjote pirmuosius simptomus?
•    Ar jie nuolat kartojasi ar yra labiau atsitiktiniai?
•    Ar Jūsų simptomai pasireiškia stipriai?
•    Kas, Jūsų nuomone, susilpnina Jūsų simptomus?
•    Kas, Jūsų nuomone, sustiprina Jūsų simptomus?
•    Ar kas nors Jūsų šeimoje serga išsėtine skleroze?


Pablogėjus sveikatos būsenai nereikia išsigąsti. Ramus požiūris į situaciją, savo būsenos stebėjimas, pojūčių užsirašymas gali stipriai pagelbėti nustatant ligą ar pradedant gydymą. Neskubėkite patys sau nustatyti ligos, visada geriausia išeitis – kreiptis į gydytoją.


Informacija parengta pagal „Mayo clinic“ informaciją    
Komentavo  Klaipėdos universitetinės ligoninės Išsėtinės sklerozės centro vadovė, medicinos mokslų daktarė Lina Malcienė

Dalinkis:

 


TinklaraštisPrisijunk prie
mūsų FacebookSekite mūsų
Twitter naujienasKlauskite
neurologoTerminų žodynas


© Visos teisės saugomos