Naujienos

Išsėtinė sklerozė: ar atskleisti ligą darbe?

Sergate išsėtine skleroze? Kaip tai veikia jūsų gebėjimą dirbti? Ar manote, kad jūsų darbdavys ir kolegos turėtų žinoti apie jūsų ligą? Tokie ir panašūs klausimai kyla ne vienam sergančiajam išsėtine skleroze. Taigi keletas patarimų, kaip elgtis tokiu atveju:

Teisiškai, sprendimą dėl to, kokią informaciją apie savo sveikatos būklę pateikti darbdaviui, gali asmeniškai priimti kiekvienas darbuotojas. Darbdavio bei kolegų informavimas apie jūsų ligą turi tiek teigiamą, tiek neigiamą pusę. Kai kurie žmonės mano, jog su savo sveikatos problemomis gali susitvarkyti vieni patys, ir tai slepia. Tačiau aplinkiniai, žinodami apie jūsų ligą ir išreikšdami savo palaikymą, galėtų jums padėti emociškai, psichologiškai.

Jei visgi nusprendėte pasakyti darbdaviui ir kolegoms apie ligą, turime keletą patarimų, kurie galėtų palengvinti šį pokalbį ir padaryti jį produktyvesnį.

Nejauskite kaltės. Nors tai ir sudėtingas bei psichologiškai sunkus pokalbis, galvokite, kaip gerai jausitės jam pasibaigus. Jūs nenorėjote susirgti išsėtine skleroze ir to neprašėte, todėl neturėtumėte jaustis dėl to kalti. Net ir sirgdami jūs vis dar toks pat vertingi bei reikalingi darbuotojai įmonėje.

Nebijokite. Nerimauti dėl to, kokią įtaką atskleidimas apie jūsų ligą turės jūsų darbui, natūralu. Įstatymai nenumato, jog jūs būtinai turite pranešti apie savo ligą, tačiau juose įtvirtintos nuostatos, ginančios jus nuo diskriminacijos ir gėdos darbo vietoje.

Atlikite namų darbus. Išsiaiškinkite apie jūsų įmonės vykdomą politiką dėl sveikatos apsaugos, pravaikštų, neatėjimo į darbą dėl sveikatos problemų. Ar jūsų įmonė siūlo lankstų darbo grafiką? Gal jūs galite dirbti tik pusę darbo dienos arba gal įmonė gali pasiūlyti kokią kitą poziciją, atitinkančią jūsų asmeninius poreikius ir esamą situaciją?

Susikurkite asmeninį planą. Tokioje situacijoje požiūris yra svarbiausia. Įtikinkite savo darbdavį, kad ir toliau liksite toks pat produktyvus ir atsakingas darbuotojas. Kokios priemonės ar aplinkos sąlygos galėtų padėti geriau atlikti jūsų pareigas įmonėje? Gal jūsų darbo vietos įkūrimas ramesnėje aplinkoje padėtų jums geriau dirbti, susikaupti ir įveikti duotas užduotis?

Būkite atviras ir nuoširdus
. Jeigu nesate žiniuonis, tuomet negalite nuspėti, kas bus ateityje, todėl negalvokite, jog darbdaviui turite kažką prižadėti ar duoti garantijų. Visiškai normalu pasakyti kaip jaučiatės bei pripažinti, jog nesate tikras dėl esamos situacijos. Turėkite omenyje, jog jūsų darbdavio draugai ar artimieji taip pat gali sirgti išsėtine skleroze, todėl jam ši situacija gali būti nesvetima.

Jei esate nepatenkintas jūsų ir darbdavio pokalbio tonu ar rezultatais, nesivaržykite susisiekti su įmonės personalo skyriaus vadovu ar administracija dėl papildomos pagalbos, kreipkitės į sergančiųjų išsėtine skleroze grupes ir bandykite surasti jums priimtiniausią sprendimą.

KMUK neurologijos klinikos gydytoja neurologė Renata Balnytė mano, jog su situacija, kuomet svarstoma, ar atskleisti savo ligą darbe, dažnai susiduria ir Lietuvos sergantieji išsėtine skleroze. „Dalis pacientų, kurie dirba ir užima pakankamai aukštas pareigas, stengiasi neatskleisti savo ligos, bijodami aplinkinių nesupratimo ir pasmerkimo. Mūsų visuomenė dar nedaug žino apie šią ligą ir nėra labai tolerantiška bei supratinga sergančiųjų atžvilgiu. Yra ir tokių, kurie pranešę darbdaviams apie diagnozę, sulaukė teigiamo požiūrio ir visapusiško palaikymo, tačiau būti taip priimtiems pasiseka ne visiems sergantiesiems, - pasakojo R.Balnytė. Neretai pasitaiko, jog ir patys sergantieji, išgirdę išsėtinės sklerozės diagnozę, labai išsigąsta, mano, jog nesugebės dirbti savo mylimo darbo ir nusprendžia rinktis kartais lengviausią kelią – atsisakyti darbą, užsidaryti ir gyventi iš pašalpos. Tačiau visiems linkėčiau surasti labiausiai jums tinkantį sprendimą ir kuo ilgiau išlikti darbingiems, bendrauti ir rasti palaikymą“.
 

Šaltinis: unitems.net

Dalinkis:

 


TinklaraštisPrisijunk prie
mūsų FacebookSekite mūsų
Twitter naujienasKlauskite
neurologoTerminų žodynas


© Visos teisės saugomos