Naujienos

Išsėtinė sklerozė ir nuovargis - kuomet nėra ūpo ne tik maistą gaminti, bet ir jį valgyti

Valgymas yra vienas iš didžiausių gyvenimo malonumų. Tačiau tiems, kurie serga išsėtine skleroze, maisto gaminimas ir net valgymas gali tapti labai sekinančiu procesu. Tokiu atveju, pamiršus visas sveikos mitybos taisykles, belieka rinktis lengviausią sprendimą – sukrimsti porą sausainių ar šokoladinį batonėlį. Tačiau visada yra išeitis, reikia tik šiek tiek pastangų. Sergantiems IS rekomenduojama įvertinti savo valgymo įpročius ir planuotis maisto ruošimą atitinkamai, kad valgymas jokiu būdu netaptų kančia.

Maisto dalinimas
Pacientai, sergantys išsėtine skleroze ir jaučiantys nuolatinį nuovargį, turėtų valgyti dažniau ir mažesnėmis porcijomis (rekomenduojama 6 kartus per dieną). Jeigu valgio metu yra jaučiamas nuovargis, patartina maistą padalinti į 3 mažas porcijas ir 3 mažus užkandžius kiekvienai dienai. Taip pat, geriau rinktis maistą, kuris yra lengvai sukramtomas ir paruošiamas. Tačiau nepamirškite, jog maistas turi būti įvairus ir mėgstamas.

Planavimas
Nežinote, ką pasigaminti rytoj? Pabandykite susidaryti asmeninį maisto menu visai savaitei kartu su pirkinių sąrašu. Šis efektyvus būdas padės ne tik sutaupyti laiko ir energijos prie parduotuvės lentynų, bet ir išvengti dvejonių dėl maisto ruošimo. Menu galite susidarinėti visam mėnesiui iš karto arba savaitę prieš. Nepamirškite į sąrašą įtraukti šviežius ir sezoninius produktus, ypač artėjant vasaros sezonui.

Įsiklausymas
Išsėtinės sklerozės pacientai turi labai atidžiai įsiklausyti į savo kūno poreikius. Jeigu rytais juntama daugiau energijos, tuomet patartina apsipirkinėti ir gaminti būtent pirmoje dienos pusėje. Taip pat, prieš valgį reikėtų pailsėti, o valgyti ramioje ir gerai vėdinamoje vietoje.

Būkite realistai
Išsėtinė sklerozė, kaip ir kiekviena liga, yra varginanti ir nereikia to gėdytis viešumoje. Nebijokite prašyti pagalbos iš aplinkinių, kai pirkinių krepšys yra nepakeliamai sunkus. Poilsis turi būti įtrauktas į kasdieninę dienotvarkę - taip pagerinsite ne tik savo veiksmingumą, bet ir nuotaiką.

Pasak Klaipėdos išsėtinės sklerozės centro vadovės Linos Malcienės, nuovargis sergančiųjų išsėtine skleroze tarpe yra dažnas simptomas. Juo skundžiasi 14-40% sergančiųjų. Patologinis nuovargis gali sustiprinti ir kitus išsėtinei sklerozei būdingus simptomus. Kai kurių autorių duomenimis, šis sutrikimas vargina net iki 76%  pacientų. Nuovargį skatina atsirasti arba jį didina didesnis fizinis krūvis, stresas, karštis. Maisto ruošimas ar net jo valgymas taip pat gali turėti įtakos nuovargio padidėjimui ar jo atsiradimui, nes tai susiję su didesniu fiziniu krūviu. Todėl rekomenduojama fizinį darbą gerai planuoti, dienos bėgyje išdalinti jo pasiskirstymą, o, pajutus nuovargį, pailsėti.

„Sergant išsėtine skleroze, specialios dietos nėra, tačiau rekomenduojama valgyti daugiau vaisių, daržovių, žuvies produktų, vengti kiaulienos ir jautienos patiekalų. Rinktis gerai virškinamą maistą,“ - teigė Klaipėdos IS centro vadovė L. Malcienė.

Parengta pagal mscare.org informaciją

Dalinkis:

 


TinklaraštisPrisijunk prie
mūsų FacebookSekite mūsų
Twitter naujienasKlauskite
neurologoTerminų žodynas


© Visos teisės saugomos