Naujienos

Išsėtinė sklerozė ir nuovargis

Bendras nuovargis


Beveik visi sergantys išsėtine skleroze (IS) kenčia nuo nuovargio. Pasak IS draugijos, maždaug 80-čiai procentų pacientų, kuriems yra diagnozuota IS, anksčiau ar vėliau pasireiškia nuovargis. Akivaizdu, jog IS ligonių nuovargio priežastys – labai skirtingos.
Žemiau rasite septynis patarimus, kaip paversti savo dieną produktyvesne ir susitvarkyti su nuovargiu, sergant IS.


Kitoks nuovargis


Prieš išmokstant įveikti nuovargį, pravartu išsiaiškinti, būtent su kokiu nuovargiu gali tekti susidurti sergant IS. Mokslininkai ima atpažinti keletą IS ligoniams būdingų nuovargio savybių, dėl kurių šis nuovargis skiriasi nuo nuovargio po sodo darbų ar kitos įprastos fizinės veiklos:


•    Anplūdis: Nuovargis užplūsta staiga.
•    Dažnumas: Dažniausiai pasireiškia kasdien.
•    Dienos metas: Net ir išmiegojus visą naktį, gali pasireikšti ryte.
•    Progresija: Visos dienos metu nuovargis paprastai tik stiprėja.
•    Jautrumas karščiui: Karštis ir drėgmė gali sustiprinti nuovargį.
•    Sunkumas: Šis nuovargis sunkesnis nei kiti nuovargio tipai.
•    Poveikis užsiėmimams: Šis nuovargio tipas trukdo atlikti kasdienius darbus labiau nei įprastinis nuovargis.


1 patarimas: dažnai sportuokite


Pasak Cleveland Clinic, reguliarus fizinis aktyvumas padeda kovoti su IS sukeltu nuovargiu. Nuosekli sporto programa padeda pagerinti ištvermę, laikyti pusiausvyrą, numesti svorio ir gerina bendrą savijautą – visa tai svarbu žmonėms, kenčiantiems nuo IS. Tačiau derėtų nepamiršti, kad vieniems žmonėms, sergantiems IS, sportas padeda įveikti nuovargį, bet kitiems per daug didelis fizinis aktyvumas gali būti nenaudingas. Jei abejojate, prieš pradėdami naują pratimų programą, pasitarkite su gydytoju. Atminkite – pratimų tikslas yra ne nuvarginti organizmą, o suteikti jums daugiau energijos.


2 patarimas: tausokite energiją

Energijos taupymas – tai pagrindinis sergančiųjų IS uždavinys. Kuris dienos metas yra jums tinkamiausias alikti dienos darbus? Greičiausiai tai bus tas momentas, kai turite daugiausiai energijos? Jei pastebite, kad mažiau nuvargę jaučiatės ryte, pasinaudokite savo geresne savijauta ir sukaupta energija atlikti dienos darbus - nuvykite į parduotuvę ar sutvarkykite namus. Tausoti energiją ir pakrauti savo organizmo baterijas taip pat galite tiesiog ilsėdamiesi ar miegodami.


3 patarimas: patikrinkite savo vaistus

Nors kai kurie vaistai, tokie kaip aspirinas, padeda mažinti nuovargį, Cleveland Clinic rekomenduoja vengti vaistų nuo nuovargio. Sirgdami IS jūs jau tikriausiai geriate gydytojo skirtus  vaistus, todėl yra patariama vartoti kiek įmanoma mažiau įvairių medikamentų. Jei geriate vaistus, kurie padeda sumažinti skirtingus simptomus, pasitikrinkite, ar jų šalutinis poveikis nesukelia jums papildomo nuovargio. Pasikalbėkite su savo gydytoju apie vartojamus vaistus ir kartu nuspręskite, ar galima atsisakyti tų vaistų, kurie sukelia nuovargį.


4 patarimas: būkite vėsiomis sąlygomis

IS pacientai yra išskirtinai jautrūs karščiui. Dėl to šiltesnėje aplinkoje jie jaučiasi labiau nuvargę ar net perkaitę. Išbandykite šiuos atvėsimo būdus:
•    Naudokite oro kondicionierių, ypatingai vasarą.
•    Prauskitės po šaltu dušu.
•    Šokite į baseiną.
•    Gerkite šaltus gėrimus.
•    Dėvėkite lengvus rūbus.


5 patarimas: išbandykite terapiją

Jei pasirinkti gyvenimo pokyčiai nesuteikia jums pakankamai energijos, išbandykite ergoterapiją arba fizinę terapiją. Ergoterapijos metu specialistas padės jums supaprastinti jūsų požiūrį į darbą arba pamokys, kaip pritaikyti namų aplinką ir buitį paversti paprastesnia. Jums gali būti patariama naudoti specialią įrangą arba pakeisti namų aplinką, kad galėtumėte sutaupyti fizinės energijos. Fizinės terapijos metu profesionalas padės jums efektyviau atlikti kasdienes fizines užduotis bei patars naudoti metodus ar priemones, kurie padėtų taupyti energiją vaikštant.


6 patarimas: reguliuokite savo miegą


IS ligonių nuovargis dažnai yra susijęs ir su miego problemomis. Nesvarbu, ar jums sunku užmigti, miegoti, ar išmiegoti tiek, kad atsikeltumėte pailsėję, rezultatas visuomet bus tas pats – jausitės pavargę.
Kad išvengtumėte šių problemų, svarbu reguliuoti savo miegą. Nepamirškite atpažinti ir gydyti kitų IS simptomų, kurie sukelia miego problemas, pvz., šlapinimosi sutrikimų. Jei niekas nepadeda, galite pasikalbėti su savo gydytoju apie trumpalaikį migdomųjų vaistų vartojimą.


7 patarimas: praktikuokite sveiką gyvenseną

Tam tikras elgesys, atrodo, padeda kovoti su nuovargiu, tačiau galiausiai sukelia daugiau problemų nei išsprendžia. Karšto gėrimo puodelis gali būti puikus būdas atsipalaiduoti, jei turite miego problemų, tačiau jei gėrime yra kofeino (kava, arbata), jūs galite neužmigti ir dėl to kitą dieną jausitės pavargę.
Kai kurie mano, jog alkoholio vartojimas prieš miegą galėtų padėti lengviau užmigti. Tai yra klaidingas mitas, kadangi svaigiųjų gėrimų vartojimas dar labiau kenkia jūsų miego kokybei. Ištyrinėkite savo elgesį, kuris gali būti sutrikusio miego priežastimi ir imkitės priemonių jam sustabdyti.


Problemos suvokimas


Su IS susijęs nuovargis dėl daugelio priežasčių gali į jūsų darbą ir namus atnešti sumaištį. Galite būti priversti atsisakyti įvairios veiklos ar net išeiti iš darbo. Taigi, verta žinoti, kaip valdyti IS sukeltą nuovargį. Jei abejojate, kurie patarimai yra jums tinkamiausi, pasitarkite su savo gydytoju!


Paruošta pagal healthline.com informaciją

 
Dalinkis:

 


TinklaraštisPrisijunk prie
mūsų FacebookSekite mūsų
Twitter naujienasKlauskite
neurologoTerminų žodynas


© Visos teisės saugomos