Naujienos

Kaune vyko respublikinė konferencija „Skausmo diena neurologijoje 2011: mokslas ir gyvenimas“

Kovo 25 dieną Kaune pirmą kartą Lietuvoje vyko respublikinė konferencija „Skausmo diena neurologijoje 2011: mokslas ir gyvenimas“. Neurologijos klinikos organizuota mokslinė ir praktinė konferencija buvo parengta kartu su Lietuvos skausmo draugija. Jos metu buvo skaitomi pranešimai apie skausmo problemą  įvairių neurologinių ligų metu. Apie išsėtinę sklerozę ir skausmą pranešimą parengė ir skaitė Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) ligoninės išsėtinės sklerozės centro vadovė dr. Dalia Mickevičienė.

Pranešimo metu daktarė apibendrino pagrindinius ligos simptomus ir kaip jie yra susiję su skausmo pasireiškimu, analizavo įvairias skausmo rūšis, būdingas IS, aptarė skausmo kontrolės metodus.

Išsėtinė sklerozė yra tarp jaunų žmonių paplitusi lėtinė uždegiminė liga, palaipsniui sukelianti negalią. Anksčiau atliktų mokslinių tyrimų duomenimis nustatyta, jog vidutiniškai 50% sergančiųjų IS ryškų ligos progresavimą pastebi po 2-3 metų nuo ligos pradžios, o po 15 metų – mobilumo sutrikimą. Paskutiniųjų metų tyrimai parodė geresnę ligos prognozę – vidutinis laikotarpis iki mobilumo sutrikimo (naudojimosi ramentu) gali būti vidutiniškai 24 metai. Geresnės prognozės priežastys – ankstyvas ligos diagnozavimas ir laiku pradėtas ligos eigą moduliuojants gydymas, paūmėjimų gydymas bei veiksmingas simptominis gydymas.

Simptominis gydymas – labai svarbi grandis išsėtinės sklerozės gydyme, bet vis tik dar dažnai ir gydytojų ir pacientų nepakankamai įvertinta. Simptominio gydymo tikslai – pagerinti paciento gyvenimo kokybę bei sumažinti jo funkcinę negalią.

Vienas iš labiausiai varginančių ir gyvenimo kokybę bloginančių IS simptomų – skausmas. Įvairių tyrimų duomenimis, nuo 29% iki 86% žmonių, sergančių išsėtine skleroze, patiria skausmą, kuris dažniausiai būna intensyvus, reikalaujantis analgetikų vartojimo. Sergančiųjų IS normali kasdieninė veikla dėl skausmo nukenčia labiau, negu  nesergančiųjų.

Pranešime daktarė suskirstė skausmą į grupes pagal jo priklausomybę išsėtinei sklerozei. Skausmas gali būti tiesiogiai arba netiesiogiai susijęs su IS, nesusijęs su IS, o taip pat gali pasireikšti dėl IS gydyti skiriamų vaistų, dažniausiai dėl beta interferonų.

Buvo pristatytas LSMU Neurologijos klinikoje atliktas perspektyvus tyrimas, kurio metu buvo išsamiai įvertintos sergančiųjų IS patiriamo skausmo charakteristikos ir palygintos su kontroline tiriamųjų grupe. Tyrime dalyvavo ir IS, ir kitomis neurologinėmis ligomis sergantys pacientai, patiriantys skausmą. Tyrimo rezultatai buvo detaliai ir vaizdžiai suskirstyti pagal skausmo dažnumą, jo trukmę, lokalizaciją ir intensyvumą  ir pristatyti konferencijos dalyviams. Pastebėta, jog dauguma patyrė lėtinius skausmus, kurie nebuvo pakankamai įvertinti ir gydyti, o tai labai pabogino IS pacientų gyvenimo kokybę. Remisijos ir paūmėjimo metu nustatytos skausmo charakteristikos reikšmingai  tarpusavyje skyrėsi.

„Skausmo diena neurologijoje 2011: mokslas ir gyvenimas“ konferencijoje dr. Dalia Mickevičienė pateikė būdus kaip kontroliuoti ir mažinti skausmą IS pacientams ir pabrėžė, jog aktyvus paciento dalyvavimas gydymo procese ir pozityvus nusiteikimas yra sėkmingo gydymo garantas. Pacientai, jaučiantys skausmą turėtų apie tai pasisakyti savo gydytojui ir tinkamo sprendimo ieškoti bendromis jėgomis.

Dalinkis:

 


TinklaraštisPrisijunk prie
mūsų FacebookSekite mūsų
Twitter naujienasKlauskite
neurologoTerminų žodynas


© Visos teisės saugomos