Išsėtinė sklerozė ir karštis

Apžvalga
Daugelis sergančiųjų IS būdami karštyje, kuomet klimatas labai drėgnas ar karščiuodami gali jausti laikiną būklės pablogėjimą. Tokia veikla kaip deginimasis saulėje, sušilimas sportuojant, apsirengimas per šiltais rūbais ar tiesiog maudymasis labai karštame duše ar vonioje gali taip pat turėti panašų poveikį. Pvz., kai kurie sergantieji pastebi, jog perkaitus jų regėjimas ima darytis neryškus, o vaizdas susilieti – tokia būsena yra vadinama Uhthoff‘o fenomenu. Šie laikini pokyčiai gali pasireikšti kūno temperatūrai pakilus vos puse laipsnio. Taip nutinka dėl to, kad aukštesnėje temperatūroje nerviniai impulsai, kurie yra netekę mielino, sklinda lėčiau.

„Karštos vonios“ testas
Daugelį metų „karštos vonios“ testas buvo kaip viena iš priemonių, naudojamų nustatyti IS diagnozę. Jei žmogui buvo įtariama išsėtinė sklerozė, jis būdavo panardinamas į karštą vonią. Jeigu pasirodydavo kokie nors neurologiniai simptomai ar jie pablogėdavo, būdavo laikoma patvirtinimu, jog žmogus tikrai serga IS.

Simptomai, pasireiškę esant karščiui, yra laikini
Sergant IS svarbu prisiminti, jog karščio išprovokuoti būklės pablogėjimai yra tik laikini. Dėl to liga labiau neprogresuoja (nevyksta demielinizacija ar žala nervams). Karščio sukelti simptomai sumažėjus temperatūrai išnyksta taip pat greitai, kaip ir buvo atsiradę. Todėl pvz., planuojant keliones į šiltesnius kraštus, reikėtų apsvarstyti keliavimą ne sezono metu, kad nepasijustumėte prasčiau.

Kaip palengvinti karščio sukeliamus negalavimus:
• Kuomet lauke ypatingai karšta ar drėgna, stenkitės būti labai gerai vėdinamoje ar kondicionuojamoje patalpoje.
• Į pagalbą galite pasitelkti vėsinančias priemones – liemenes, kompresus kaklus, sudrėkintą rankšluostį ar medžiagą. Ypač svarbu turėti ką nors vėsinančio sporto metu.
• Dėvėkite kvėpuojančius, lengvus ir laisvus drabužius.
• Gėrimai su daug ledo ar vandens pagrindo ledai taip pat laikinai gali palengvinti simptomus.
• Mankštinantis būtinai įsijunkite vėjelį.
• Plaukiokite vėsesniame baseine.

Šaltis taip pat gali būti problema
Kai kurie sergantieji IS pastebi, jog esant šaltam orui taip pat pablogėja būsena, gali padidėti spastiškumas. Apskritai, žmonėms, kurie jautrūs temperatūrų pokyčiams, rekomenduojame vengti staigių temperatūrų svyravimų.

Taip pat skaitykite: Šaltesnis oras naudingas sergančiųjų išsėtine skleroze smegenims

Paruošta pagal nationalmssociety.org informaciją

Dalinkis:

 


TinklaraštisPrisijunk prie
mūsų FacebookSekite mūsų
Twitter naujienasKlauskite
neurologoTerminų žodynas


© Visos teisės saugomos