Išsėtinė sklerozė ir kelionės

Tai, jog sergate išsėtine skleroze (IS) nereiškia, jog nuo šiol turite atsisakyti bet kokių atostogų planų, netgi atvirkščiai: atostogos gali būti labai atpalaiduojančios ir veikti kaip terapija, tačiau reikia nepamiršti, kad kai kurių atostogų ir kelionių dėl įtakos jūsų sveikatai gali tekti ir atsisakyti.

Atostogos suteikia galimybę pailsėti ir atsipalaiduoti. Paprasčiausias laiko leidimas su draugais ir šeima yra bene geriausias būdas praleisti atostogas ir grįžti į kasdienę rutiną atsipalaidavusiam, pailsėjusiam ir kupinam jėgų.

Nesvarbu, kur sugalvotumėte vykti, gerai suplanuokite savo kelionę ir būkite pasiruošę galimiems nesklandumams. Venkite fiziškai varginančių kelionių ir leiskite sau visą atostogų laiką ilsėtis, kad visiškai atsigautumėte nuo patiriamo krūvio. Renkantis keliavimo priemonę, prisiminkite, jog kelionė lėktuvu bus mažiau varginanti nei kelionė autobusu ar traukiniu.

Nepamirškite, jog atostogaudami tropiniuose kraštuose rizikuojate dėl karčio bei didesnės tikimybės gauti infekciją. Per karštas klimatas gali išprovokuoti ar paskatinti įvairius sutrikimus. Atminkite, jog turite įsidėti savo vaistus, atitinkamą purškalą ar tepalą nuo uodų.

Dalykai, kuriuos turite atminti keliaudami

Nėra jokiu apribojimų, kur jūs galėtumėte keliauti. Vis dėlto prieš išvykdami turėtumėte apsilankyti pas neurologą. Turėtumėte nepamiršti, kad karštas šalies klimatas, ilgas buvimas atviroje saulėje gali iššaukti trumpalaikius nervų sistemos sutrikimus, tokius kai „Uhthoff“ sindromas.

Muitinės formalumai

Siekiant užtikrinti nenutrūkstamą jūsų gydymą, turėtumėte vaistus pasiimti su savimi. Nepamirštant, jog jūsų vaistai vartojami injekcijomis, jums tikriausiai prireiks su savimi nešiotis tam skirtus švirkštus ir adatas.

Leidimai tokioms priemonėms skirtingose šalyse gali skirtis. Tokiu atveju dėl papildomos informacijos mes siūlome susisiekti su savo šalies muitine, ambasada ar konsulatu.

Kaip pavyzdį galime pateikti šiuos JAV muitinės reikalavimus:

  • Jūs turite turėti vaisto receptą, turite nurodyti ne tik vaisto pardavimo vietą, bet ir mokslinį vaisto pavadinimą bei vaistų kiekį reikalingą jums kol viešėsite šalyje;
  • Jūs privalote turėti patvirtinamąjį dokumentą išverstą į kalbą šalies, kurioje viešite (arba anglų kalbą) ir kuriame būtų nurodyta liga, kuria jūs sergate ir kad receptinis vaisas bei atitinkamos jo dozės jums yra reikalingos;
  • Vaistus turite vežiotis jų originaliose pakuotėse.

Keliavimas lėktuvu

Skrendant lėktuvu patartina savo švirkščiamuosius vaistus laikyti rankiniame bagaže, o ne palikti siunčiamo bagažo skyriuje. Reikalaukite šio leidimo pirkdami bilietą ir išsiaiškinkite, kokios informacijos reikės oro linijų bendrovei. Iš karto, kai pateksite į lėktuvą, praneškite skrydžio palydovams, kas jūs toks esate.
Jei jūsų vaistus reikia laikyti šaltai, turite apie tai pranešti rezervuodamiesi lėktuvo bilietą. Lėktuvuose dažniausiai būna šaldymo konteineriai.
Kai įlipate į lėktuvą, gali paprašyti lėktuvo įgulos padėti jūsų vaistus su originaliomis pakuotėmis į šaldytuvą ar šaldymo konteinerį laikantis vaistų laikymo rekomendacijų.
Svarbu užtikrinti, kad vaistas būtų laikomas minimalaus tūrio maišelyje, kuris atitinka standartinį plastikinį ar medicininį maišelį. Šaldytuve laikomų produktų transportavimu paprastai nemokamai rūpinasi oro skrydžių bendrovės.

Kaip pasiruošti skrydžiui, jei jūsų transportavimas yra ribotas?

Jei keliaujate su invalido vežimėliu, iš anksto imkitės tam tikrų atsargumo priemonių. Patartina susisiekti su oro linijų kompanija ir įsitikinti, ar kelionė bus pritaikyta prie jūsų individualių poreikių.
Oro linijų kompanija informuos jus apie visus privalomus reikalavimus ir rekomendacijas.

Keliavimas traukiniu

Traukiniuose retai pasitaiko galimybė transportuoti vaistus šaldiklyje. Vis dėlto, jei traukinyje yra restoranas ar baras, prieš išvyką pacientai turėtų pabandyti susisiekti su restorano darbuotojais ir pasiteirauti dėl galimybės medikamentus laikyti šaldytuve visos kelionės metu.
Keliaujant traukiniu būtina imtis visų įmanomų priemonių (turėti atskirą šaldymo maišelį ar iškylos krepšį) siekiant užtikrinti rekomenduojamą vaisto laikymo temperatūrą.

Kaip pasiruošti kelionei traukiniu, jei jūsų transportavimas yra ribotas?

Nacionaliniai geležinkeliai dažniausiai teikia informaciją apie keliavimą traukiniu tų asmenų, kurių judėjimo galimybės yra ribotos. Prieš keliaujant patartina pasidomėti visa reikalinga šalies, kurioje jūs gyvenate ar ketinate vykti, geležinkelio tinklo informacija.

Jei ketinate keliauti Lietuvoje, visą informaciją galite rasti „Lietuvos geležinkėlių“ svetainėje.

Išsėtinė sklerozė ir vakcinavimas

Ekspertų nuomonės išsiskiria kalbant apie sergančiųjų IS vakcinavimą. Kai kurie profesionalai teigia, jog IS pacientai turi būti vakcinuojami tik jei nėra kitos galimybės, tuo tarpu kiti pasisako už specifinę vakcinaciją. Apskritai pacientai, sergantys IS, gali būti vakcinuojami be didesnių pasekmių išskyrus keletą išimčių. Turint galvoje tai, jog skiepijimas stimuliuoja žmogaus imuninę sistemą, komplikacijų sergantiems išsėtine skleroze gali atsirasti, taip kaip jų atsiranda ir nesergantiems. Pacientai kenčiantys nuo IS atakų, neturėtų būti vakcinuojami.

Kai kurių šalių teisės aktai numato, jog specifiniai skiepai toje šalyje, net ir mažiau egzotinėje, yra privalomi. Prieš išvykstant būtina turėti dabartinę savo skiepų istorijos kortelę ypač dėl įrašo apie skiepą nuo stabligės. Patartina ją turėti svečiuojantis svetimuose kraštuose arba turėti kaip atsargumo priemonę, jei ketinama aktyviai poilsiauti padidintose įvairių įkandimų ir infekcijų rizikos zonose.

Bet kokiu atveju dėl visų būtinų vakcinų būtina pasitarti su savo gydytoju. Jūs negalite būti skiepijamas, jei jums pasireiškia IS epizodiniai priepuoliai. Būtinai pasiteiraukite specialisto nuomonės ir nurodymų dėl būtino skiepijimo ir kada jį geriausia daryti.

Dalinkis:

 


TinklaraštisPrisijunk prie
mūsų FacebookSekite mūsų
Twitter naujienasKlauskite
neurologoTerminų žodynas


© Visos teisės saugomos