Išsėtinė sklerozė ir nėštumas

Išsėtinė sklerozė (IS) neturi įtakos nei vyrų nei moterų vaisingumui, ir tikrai nėra kliūtis moteriai siekiant pastoti. Vis dėlto, jei moteris nusprendžia pastoti, ji turėtų pasikonsultuoti su ją gydančiu daktaru, kadangi beveik visas gydymas turi būti nutrauktas.

Nėra jokių priežasčių manyti, jog nėštumas gali sukelti neigiamų ilgalaikių IS reiškinių; priešingai, laukiantis kūdikio IS epizodiniai priepuoliai sumažėja 30 – 50 % palyginus su nesilaukiančia, bet sergančia IS moterimi.

Kita vertus, po gimdymo atkryčio rizika padvigubėja ar net patrigubėja palyginus su dar negimdžiusia moterimi, bet sergančia IS. Po gimdymo, moteris gali patirti papildomą psichologinį ir fizinį stresą kadangi tai yra normali reakcija į hormonų kaitą nėštumo metu bei papildomos reikalingos pastangos vaiko priežiūrai ar jo maitinimui krūtimi.

Planavimas ir nėštumas

Nežiūrint į tai, kad nėštumas yra asmeninis apsisprendimas, jis turėtų būti planuojamas tik IS ramybės stadijoje. Jei jūs esate besigydanti moteris, tačiau planuojate pastoti, būtinai prieš pastojant pasikonsultuokite su neurologu ar ginekologu. Jūsų gydymo tvarkaraštis tikriausiai laikinai bus sustabdytas ar atidėtas, kitaip tai dar vadinama „gydymo atostogos“. Tai jums suteiks laiko pastoti, o po kūdikio gimimo vėl grįšite prie gydymo. Jei jūsų gydymo eiga dabar yra pasiekusi kritinį tašką, bandymus pastoti teks atidėti palankesniam metui.

Gimdymas

Gimdymo metu naudojami vaistai ar skausmą malšinantieji niekaip neveikia išsėtine skleroze sergančio asmens. Jokio žalingo poveikio nesukelia net epiduralinė procedūra.

IS gimdymo metu nesukelia pacientui jokių papildomų reiškinių, išskyrus galimą padidėjusi raumenų spastiškumą ir didesnį nuovargį dėl IS, nei tai patirtų sveika gimdanti moteris.

Maitinimas krūtimi

Nėra jokių priežasčių dėl kurių motina, serganti IS, negalėtų maitinti savo naujagimio, išskyrus tuos atvejus, kai moteris vartoja vaistus, kurie gali pakenkti kūdikiui.

Jei nuovargis dėl IS jums yra problema, patartina planuoti alternatyvius vaiko maitinimo naktį būdus. Galite iš anksto pasiruošti tiek natūralų, tiek miltelių pagrindu pagamintą pienelį, kurį jūsų partneris ar slaugytojas galės sugirdyti kūdikiui naktį. Taip mama, serganti IS, galės tinkamai išsimiegoti naktį.

Dar kartą pabrėžiame, jog dėl to geriausia būtų pasikonsultuoti su jūsų ginekologu ar neurologu.

Vilniaus universitetinės ligoninės Santariškių klinikų Neurologijos centro IS kabineto gydytoja Justina Liutkienė apie nėštumą

Dalinkis:

 


TinklaraštisPrisijunk prie
mūsų FacebookSekite mūsų
Twitter naujienasKlauskite
neurologoTerminų žodynas


© Visos teisės saugomos